Krátke čítanie o kŕmidlách a zimnom prikŕmovaní

Prečítajte si krátky článok o vtáčích kŕmidlách, ich použitiu a spôsobe zimného prikŕmovania drobného vtáctva.


Zimné obdobie býva pre vtákov náročné, najmä pokiaľ ide o hľadanie potravy. Keď klesajú teploty a všetko stuhne pod vrstvou snehu, nachádzajú sa vtáci v ťažkej situácii. Preto je dôležité poskytnúť im pomocnú ruku v podobe kŕmidla so správnym a kvalitným zimným kŕmením.

Kŕmidlá pre vtákov sú v zimnom období pre vtákov ako oáza v púšti. Pokiaľ sa rozhodnete pomáhať vtákom týmto spôsobom, je dôležité poznať základné pravidlá zimného prikŕmovania vtáctva.

Prvým krokom je správny výber vhodného a nezávadného krmiva. Vtáctvo vždy prikrmujte iba vhodnou a nezávadnou potravou. Najlepšia je slnečnice, repka, mak, orechy, zrná a ovsené vločky, ale aj semená rôznych burín zvyšné po vymlátení obilia. Je dobré pridať aj rôzne plody, napr. bazy, jarabiny alebo vtáčí zob. Vtáčikom neublíži ani tvaroh, nastrúhané ovocie a zelenina. Okrem toho môžete do kŕmidla dať aj zmesi semien, ktoré sú špeciálne namiešané pre zimné obdobie. Vhodná je tiež masť či loj (tuky sú pre vtákov v zime veľmi dôležité, pretože im pomáhajú udržať teplo).

Dôležité je tiež udržiavať kŕmidlo čisté. Zvyšky krmiva môžu rýchlo splesnivieť alebo stuhnúť v mraze, čo je pre vtákov nebezpečné. Pravidelne preto odstraňujte nezjedené zvyšky. Po zime umyte kŕmidlo teplou vodou.

Nemenej dôležité je aj miesto, kde vtáčie kŕmidlo umiestnite. Vyberte bezpečné miesto, kde sa vtáci cítia chránení pred predátormi. Ideálne sú miesta, kam sa ľahko nedostanú mačky či iné dravé zvieratá. Naše kŕmidlá je možné voľne zavesiť, umiestniť do voľného priestoru pomocou praktickej stojky so zápichom, primontovať pomocou držiaka na zábradlie alebo na stenu.

Zimné prikŕmovanie vtáctva nie je prospešné iba pre vtákov, ale aj pre nás. Vďaka nim môžeme pozorovať rôzne druhy vtákov priamo z pohodlia nášho domova a zároveň pomáhame udržať ekosystém v rovnováhe. Ak máte možnosť, neváhajte a kúpte vtáčikom kŕmidlo a doprajte im malý zimný úkryt. Vaša pomoc môže byť rozhodujúca pre ich prežitie náročných zimných mesiacov.