Čo je to vzorkovník RAL a kde sa s ním môžem stretnúť?
Ako funguje táto univerzálna farebná stupnica a čo znamenajú jednotlivé kódy?
Čo je vzorkovník RAL?
- Vzorkovník farieb RAL je celosvetovo uznávaná stupnica farieb používaná predovšetkým v Európe. Môžeme sa s ním stretnúť v architektúre, priemysle, dizajne aj stavebníctve. Vznikol v roku 1927 v Nemecku, pretože bolo potrebné zjednotiť označovanie farieb pre uvedené odvetvia. Odvtedy sa rozšíril do celého sveta a stal sa štandardom na presné určovanie farebných odtieňov.
Ako farebný systém RAL funguje a čo znamenajú kódy?
-
Každému farebnému odtieňu je priradený jedinečný štvorciferný kód (napr. RAL 7016), ktorý zabezpečuje presnú identifikáciu odtieňa bez ohľadu na materiál alebo výrobcu. Farby sú rozdelené do skupín podľa prvého čísla kódu.
- Žlté a červené odtiene – č. 1
- Oranžové odtiene – č. 2
- Červené odtiene – č. 3
- Fialové odtiene – č. 4
- Modré odtiene – č. 5
- Zelené odtiene – č. 6
- Sivé odtiene – č. 7
- Hnedé odtiene – č. 8
- Biele a čierne odtiene – č. 9
-
Každá farba vo vzorkovníkoch má navyše svoj vlastný názov.
Druhy vzorkovníka RAL?
- Rozlišujeme 3 základné druhy RAL vzorkovníkov
-
- RAL Classic – Základný a najrozšírenejší vzorkovník, ktorý obsahuje 216 odtieňov. U nás si môžeš do ktorejkoľvek z farieb RAL Classic nechať nalakovať napríklad naše striešky nad dvere RainBlock.
- RAL Design – Vzorkovník obsahujúci viac ako 1800 odtieňov farieb. Je určený na presný výber farebného odtieňa pri návrhu interiéru. Má sedemmiestne označenie. My ho nepoužívame. Viac sa o ňom dozvieš tu.
- RAL Effect – Vzorkovník zameraný predovšetkým na metalické farby. Nájdeme v ňom 70 metalických farieb a ku každej z nich aj 6 nemetalických odtieňov, ktoré tvoria harmonický súlad s vybranou metalízou. Súčasťou sú aj všetky odtiene zo vzorkovníka RAL Classic.
- Existujú aj ďalšie druhy: RAL Plastic na výrobu a dizajn plastov, RAL Digital pre grafický dizajn, RAL F9 používaný nemeckými ozbrojenými silami a RAL Individual, ktorý umožňuje navrhnúť si vlastný vzorkovník.
Ďalšie zaujímavosti
- Jednotlivé odtiene vzorkovníka RAL Classic sa nevyskytujú vo vzorkovníku RAL Design a naopak.
- Vždy je nutné počítať s miernou odchýlkou farby vo vzorkovníku oproti finálnej podobe farby. Nie je možné vytvoriť vzorkovník, kde by farby 100 % zodpovedali štandardu. Rovnako tak je nemožné vyrobiť náterovú hmotu, kde by odtieň presne zodpovedal štandardu.
- Farby vyberaj výhradne z fyzického vzorkovníka. Na monitore sa javia skreslene a z výsledku by si mohol byť nemilo prekvapený.
- Farby vzorkovníka RAL a CMYK nie sú totožné a nemožno ich vždy presne previesť medzi sebou.
- Farby vzorkovníka RAL možno previesť na RGB, ale nie vždy presne.
- Vzorkovník RAL nerieši, či bude finálny povrch lesklý, pololesklý alebo matný.