Ako jednoducho ošetriť vonkajšie prenosné ohnisko?

Návod na jednoduché ošetrenie prenosného kovového ohniska:


Vonkajšie ohnisko predstavuje nielen útulný prvok záhradného priestoru, ale aj praktický zdroj tepla a radosti z posedenia vonku. Aby vám slúžilo čo najdlhšie a zároveň si uchovávalo svoje zvláštne kúzlo, je dôležité venovať mu pravidelnú starostlivosť. Tu máme jednoduchý návod, ako vonkajšie ohnisko efektívne ošetriť proti korózii.

Olejová vrstva:

Na ošetrenie surového ohniska postačí tenká vrstva akéhokoľvek potravinárskeho oleja, ktorý doma bežne používate. Olej pomáha vytvoriť ochrannú vrstvu, ktorá chráni ohnisko pred vlhkosťou a koróziou. Olej nanášajte na ohnisko pomocou bežného kúska savého textilu (bavlnená handrička). Po aplikácii handričku ekologicky zlikvidujte. Nepáľte ju!

Správny okamih:

Aby bolo ošetrenie účinné, nanášajte olej v okamihu, keď je ohnisko ešte teplé. Olej sa ohreje a krásne sa rozotiera. Teplo pomáha oleju preniknúť do materiálu a lepšie sa vsakovať. Ideálne je teda vykonať toto ošetrenie po skončení posedenia pri ohni.

Olej so zvyškami popola:

Na zosilnenie účinku môžete olej zmiešať so zvyškami jemného popola z dreveného uhlia, dreva či briket, ktoré sú ešte v ohnisku. Jednoducho začnite olej roztierať a občas popol mastnou handričkou naberte. Táto zmes poskytuje ďalšiu ochranu a zároveň môže pomôcť odstrániť prípadnú hrdzu. Výsledným efektom je úplne úžasná čierna farba vášho ohniska. Lesk po tejto aplikácii po niekoľkých dňoch zmizne a zostane čiernosivé matné ohnisko chránené proti korózii.

Odstránenie hrdzavých škvŕn:

Ak na ohnisku zaznamenáte hrdzavé škvrny, môžete ich opatrne odstrániť jemným brúsnym papierom alebo oceľovou kefou. Tým zaistíte, že olej bude pôsobiť priamo na čistý a hladký povrch.

Tento proces občas zopakujte. Pravidelným ošetrovaním svojho vonkajšieho ohniska udržíte nielen jeho perfektný vzhľad, ale aj dlhú životnosť.