Ako namontovať planky na bránu a bránku

Často sa nás pýtate, ako sa montujú drevené alebo plastové plotovky na konštrukciu brány a bránky. Ukážeme vám štyri základné a jednoduché spôsoby, ktoré máme vyskúšané.

1. Pomocou samorezných skrutiek

Hovorí sa im TEX alebo TEXA skrutky. Jedná sa o samoreznú skrutku, ktorá má na špičke malý vrták. Nie je teda potrebné nič predvŕtavať. Stačí rovno priskrutkovať. Budete potrebovať iba vŕtačku s potrebným nástavcom podľa hlavy skrutky. Je dôležité, aby bol predvŕtaný otvor v planke výrazne väčší, než je priemer skrutky. Je to kvôli rozťažnosti planky vplyvom vlhkosti a meniacej sa teploty. Planka musí mať skrátka pohyb, inak hrozí „ustrihnutie“ skrutky.

Klady: Rýchlosť, nízka cena, kotvenie iba do jednej steny profilu (skrutka nie je cez).

Zápory: Pri drevených planiek hrozí stála vlhkosť medzi planičkou a profilom.

2. Pomocou vratových skrutiek

Konkrétne ide o skrutky s veľkou plochou hlavou a závitom. Zo zadnej strany sa musí použiť matička. Rám dvojkrídlovej brány, posuvnej brány alebo vstupnej bránky. Vŕtať budete cez rám brány alebo bránky, teda cez obe steny profilu. Zo zadnej strany potom po montáži uvidíte množstvo matičiek. Najčastejšie sa používajú veľkosti M5 alebo M6.

Klady: Pevný a odolný spoj.

Zápory: Veľa vŕtania, viditeľné matice zo zadnej strany rámu.

3. Pomocou skrutiek a pružných hmoždiniek

Toto je asi najlepší a najspoľahlivejší variant. Bránku budete musieť rozvŕtať iba z jednej strany (nie cez). Vŕtať budete priem. 9 mm. Do predvŕtaného otvoru potom vložíte hmoždinku Fischer P9K, priložíte planku a pomocou bežného vrutu priem. 5mm planku priskrutkujete do plastovej hmoždinky. Vzniká tak trvanlivý, čiastočne pružný spoj. Veľkou výhodou je, že sa pri použití drevených planiek nedrží medzi rámom a planikou voda. Medzi plankou a rámom totiž vzniká 5mm medzera.

Klady: Pružný trvanlivý spoj, zamedzuje trvalej vlhkosti.

Zápory: Pracnejší a drahší variant.

4. Trhacie nity

Poslednou možnosťou je montáž plotoviek pomocou tzv. trhacích nitov. Rám brány budete musieť rozvŕtať iba z prednej stany. Plotovku prevŕtate o niečo väčším priemerom, aby mala vôľu, kvôli tepelnej rozťažnosti a vplyvom vlhkosti. Na montáž budete okrem trhacích nitov potrebovať nitovacie kliešte. To je bežne dostupné náradie a stojí od pár sto korún. Nity použite najlepšie hliníkové s veľkoplošnou hlavou.

Klady: Pružný trvanlivý spoj, jednoduchá montáž.

Zápory: Špecializované náradie.