Aká by mala byť správna šírka vjazdovej brány?

Štandardná šírka vjazdovej brány sa zvyčajne pohybuje medzi 3 a 4 metrami, s výškou medzi 1 a 2 metre. Šírka 2,5 metra už je považovaná za kritickú. Je to minimálna šírka pre veľmi opatrný a nie celkom pohodlný vjazd osobného automobilu. Akákoľvek menšia šírka by mohla predstavovať značný problém.

Minimálna šírka vjazdovej brány pre bežný pohodlný a plynulý prejazd by mala byť aspoň 3 metre.

Veľmi dôležitý je aj fakt, z ktorého smeru sa do brány vchádza – či priamo a kolmo z ulice, alebo či je nutné vchádzať pod nejakým ostrejším uhlom. Pri zaobstarávaní vjazdovej brány je potrebné myslieť tiež na pohodlný a bezpečný vjazd pre nákladné autá či dodávky, ak bude v budúcnosti potrebné.

Minimálna šírka vjazdovej brány by mala zohľadňovať rozmery najväčších vozidiel, s ktorých vjazdom do objektu sa počíta – okrem štandardných osobných automobilov to bývajú aj malé úžitkové vozidlá, ale aj vozidlá nákladné. Pri nákladných automobiloch sa jedná najmä o dovoz dreva, vývoz fekálií či navážanie stavebného materiálu. Dostatočná minimálna šírka umožňuje plynulý prejazd a minimalizuje riziko poškodenia vozidla či samotnej brány.

Ideálny je vjazd do brány si vopred „natrénovať“. Položte napríklad dve tehly alebo kamene na zem a niekoľkokrát vojdite a vyrazte. Pri tejto jednoduchej simulácii nastavujte dočasné stĺpiky do správnej pozície a nájdite najlepšiu šírku a pozíciu stĺpikov zodpovedajúcu vašim podmienkam.

Naopak maximálna šírka by mala byť starostlivo zvolená, aby stále umožňovala bezpečný prejazd väčších vozidiel, ale zároveň nenarušovala estetiku priestoru. Príliš široká brána môže pôsobiť nepatrične a narušovať celkový vizuálny dojem z priestoru. Preto pri voľbe šírky nenechávajte pri väčších rozmeroch vjazdu zbytočne veľkú medzeru tzv. pre istotu.

Nezabudnite, že krídlová brána vás môže tiež obmedzovať vo vjazde otvorenými krídlami, ktoré budete musieť v niektorých prípadoch obchádzať. Úplne nevhodné je otvárať krídla brány na menej ako 90 stupňov. Pri užšom prejazde môžu krídla otvorené presne na 90 stupňov pôsobiť nepríjemným a stiesňujúcim dojmom a táto chyba vám prejazd ešte opticky zužuje. Ideálne je teda otvárať krídla na viac ako 90 stupňov.

Všeobecne je pri výbere vjazdovej brány najdôležitejšie nájsť optimálnu rovnováhu medzi minimálnou a maximálnou šírkou, aby sme zaistili plynulý a bezpečný prejazd vozidiel a súčasne zachovali estetický a funkčný charakter celého priestoru.

Ako sú dnešné autá široké? Podľa rakúskeho automotoklubu ÖAMTC má 77 percent nových áut na trhu šírku so zrkadlami väčšiu ako dva metre a 29 percent väčšiu ako 2,1 metre. Väčšie SUV majú na šírku aj viac ako 2,2 metre.